Angajaţii CEH au rămas fără prime de Paşti

  • acum 3 ani

Liderii minerilor şi ai energeticienilor au anunţat că, joi, se vor plăti avansurile pentru angajaţii Complexului Energetic Hunedoara, aşa încât oamenii să nu rămână fără bani de Paşti.

Numai că anul acesta retribuţiile nu vor fi „suplimentate” de prime, aşa cum s-a întâmpla în anii precedenţi. CEH este în insolvenţă, iar administratorul judiciar a denunţat unilateral Contractul Colectiv de Muncă. În consecinţă, toate drepturile stipulate în acest document au dispărut, inclusiv primele de Paşti şi Crăciun. Denunţarea unilaterală a CCM a fost contestată în instanţă de Sindicatul „Muntele”, dar, până la o decizie definitivă a magistraţilor, drepturile sutn suspendate.

Este o premieră negativă, în condiţiile în care, în ultimii zeci de ani, prima de Paşti nu a lipsit, fie că se acorda în bani, fie în tichete cadou.

Sursa:: Avantuliber

Comentarii

  • Rusine ,saraci mineri lucra in fundu pamantului nici macar atat nu meritaaa

    Elisabeta Sabou 27 aprilie 2016 20:42 Răspunde
  • [ Multumim ] domnule presedinte Nica Petre !!!!!!! Groparul CEH

    Miklos Csizmadia 27 aprilie 2016 20:46 Răspunde
    • Cu toate astea inca mai are sustinatori

      Bebe Albu 27 aprilie 2016 20:52 Răspunde
    • catei nu sustinatori

      Velcu Silviu 27 aprilie 2016 22:37 Răspunde
  • Mulțumim din suflet pt tot acestei administrati

    Remus Horvath 27 aprilie 2016 20:51 Răspunde
  • Stati linistiti ca o sa vina Vochitoiu,Ile Rasmerita,Gardean,Seraficeanu,Simota,etc,etc.si o sa va dea galeti picsuri,ulei ,zahar.etc,etc.Oare cand va veti trezi din crunta boala mentala a prostilor.

    Pitt Si Feli 27 aprilie 2016 21:00 Răspunde
  • Orice ar fi fost dar o mica atentie meritau si amaratii care intra in fundu pamantului macar de pasti si de craciun …dar ce sa mai zicem bine ca au altii conturi grase au avut grija sa si le umple pana acum.

    Marinela Farkas 27 aprilie 2016 21:12 Răspunde
  • felicitari jigodiile dracu, va sustinem scarbelor sa ne mancati bani si sa ne taiati din salari si sa ne strangeti de gat pana ne vedeti in genunchi , nu e destul ca ne distruge munca la propiu ne mai distrugeti si voi animalelor.

    Veteranul Cristi 27 aprilie 2016 21:13 Răspunde
  • Lasa ca au ei prime sa se sature poate pocnesc de paste si ne scapam de ei.

    Costel Stir 27 aprilie 2016 21:21 Răspunde
  • Au tăiat si primele li se părea ca ne dau prea mult acm in prag de sărbători rusine sa le fie parlamentarii dracului ei nu ar putea trai cu salariile noastre de kkt

    Anita Almajan 27 aprilie 2016 21:24 Răspunde
  • Niște nenorociți care ne -au adus in halul asta si noi in loc sa facem ordine aici in vale mergeam la București!Din 2009 se știa ca se închid minele si nu am făcut nimic lăsându-i sa ne păcălească an de an!Nu înțeleg ce mai caută Nica sa reprezinte minerii cand el Știa de toate magariile!Rasmerita,voichitoiu,Drăgoi si nica ne au adus in situația asta.Si mai sunt si alții si acum vor sa fie votati! Sa va fie Rușine nesimtitilor!

    Danut Ovidiu Ioana 27 aprilie 2016 21:25 Răspunde
  • daca exploata din mina barbateni rupeau furnalele ce putere calorica avea carbunele de acolo ,dar sa vrut inchiderea

    Valentin Pop 27 aprilie 2016 22:37 Răspunde
  • Asa va trebuie ca toti hotiicare faac parte siaufacut parte bine zice cineva din 90 se fura can codru si hotii din combinat au stat linistit cu salarii babane trebuiau spinzurati si ei sindicalisti vezi hotu temneanu nica jurca si altii oare DNA cindso autosesiza cum au facut avere sau macar luati de mascati in miez de noapte pina atuncidesteaptate minerule ca viata e grea sin continuare iti fi ffff grea datorita hotilor dinCNH

    Ruminasul necajit 27 aprilie 2016 23:02 Răspunde
  • Cei care lucrează in pământ da meritau…dar chiulangii de la suprafață nu..mai sunt unii si pontati de subteran si ei freaca menta afara

    Ionel Ianas 27 aprilie 2016 23:22 Răspunde
  • Domnilor trezitiva acum un an cand amarati de mineri au primit prema de craciun 250 lei cei de la ceh au primit prema de 1000€ si o tableta de ultima generati confiscatile avere la toti directorii care sau perindat si angajatii pe minimu pe economie si esiti din insolventa

    Dani daniela 27 aprilie 2016 23:37 Răspunde
  • DE LA PRIME LI S-O TRAS….

    Peli Toni 28 aprilie 2016 07:39 Răspunde
  • ROMANIA TREZESTETE

    Perv Patric 28 aprilie 2016 09:08 Răspunde
  • Asta in timp ce oltenii au luat 700 de lei prima.

    Nu Temaiholba 28 aprilie 2016 10:17 Răspunde
  • multumim…..TUTUROR

    Horia Dobner 28 aprilie 2016 12:54 Răspunde
  • Dragi mineri, acum va lamuriti cine este sindicatul muntele. Ce puneti pe masa copiilor de pasti? Prime nu, tichete de masa nu, avansul nu l-au dat inca, asa ca MULTUMIRI la toti de la muntele si la gashca lor de interese. La Gorj sa dat prima de 700 Lei si voi o luati in brate. Cum mai au tupeu acesti impostori de la muntele sa mai apara in fata minerilor si sa posteze toata ziua numai manipulari ieftine pe facebook? Sa va fie Rușine nesimtitilor de la muntele! Sa va stea mancarea in gat de sarbatori! Dumnezeu nu doarme!
    Si o intrebare pentru toti minerii sustinatori ai clanului de interese de la sindicatul muntele, cand mergeti acasa si va intreaba copii ce le dati de pasti, ce le raspundeti? Le oferiti ce va dat sindicatul muntele adica postari pe facebook, manipulari si minciuna. Si cand te gandesti ca cu toate astea sindicatul muntele mai au sustinatori. Noaptea mintii! Pentru sindicatul muntele: sa aveti sarbatori pline de ce le-ati oferit voi oamenilor: manipulari, minciuna si postari pe facebook, asa sa va ajute dumnezeu!

    MAMA OMIDA 28 aprilie 2016 14:16 Răspunde
  • Cereti liderilor de sindicat sa va arate ultimul fluturas de salariu. Asta ca sa va cada bine sarbatorile de pasti.

    Gina 28 aprilie 2016 14:25 Răspunde
  • SI UITE ASA CU PROSTI ATI FACI TREABA !!!!!!!

    Sum Sumer 28 aprilie 2016 19:45 Răspunde
  • asa meritati daca mai sustineti sindicatul lui nica asta va ingropat