Amendă record pentru Complexul Energetic Hunedoara. Sancțiunea îngroapă compania!

  • acum 2 ani

Compania energetică a fost amendată de Fondul de Mediu cu suma de 740 milioane de lei, deoarece nu a achiziţionat până la termenul limită, 30 aprilie, certificatele de carbon.

”Amenda este de 740 milioane, am primit notificarea. E o amendă care ne împovărează mai mult decât am fost împovăraţi, dar avem intenţia să o contestăm. O să ne gândim la o formulă de o ataca, deocamdată suntem în termenul de 30 de zile în care putem să o contestăm”, a declarat, Cosmin Chiuzan, directorul Complexului Energetic Hunedoara.

Întrucât CEH nu a achiziţionat nici certificatele verzi, societatea a fost amendată, în iune, cu suma de 14 milioane de lei.

Conducerea CEH nu are soluţii pentru a face rost de sumele necesare în vederea achiziţionării acestor certificate, iar amenda dată de Fondul de Mediu nu exonerează compania de cumpărarea certificatelor de CO2. Complexul Energetic Hunedoara se află în insolvenţă și este cel mai mare angajator din judeţul Hunedoara, compania având aproximativ 6.200 de angajaţi. Datoriile CEH depăşind, înainte de amenda aplicată de Fondul de Mediu, 1,6 miliarde de lei.

Sursa:: Avantuliber

Comentarii

  • Ce fac Parlamentarii și Primarii corupți din Valea Jiului pentru stoparea distrugerii mineritului.

    Ambăruși Cristi Ambăruși Cristi 12 iulie 2016 10:27 Răspunde
    • Fura cu mult simt de raspundere , ” pe persoana fizica ” , pt. tot neamul lor .

      Elena Dogaru Elena Dogaru 12 iulie 2016 15:47 Răspunde
  • PAI NU TOT STATUL ROMAN PASTORESTE SI UNA SI ALTA!

    Ioan St Petrovai Ioan St Petrovai 12 iulie 2016 14:00 Răspunde
  • SA FIE SANCTIONATI CINE SE OCUPA CU CHESTIA ASTA IN COMBINAT,IN AL DOILEA RAND STATUL STIE SITUATIA COMBINATULUI MINIER SI TREBUIA SA AJUTE NU SA INGROAPE MINERITUL.DACA SE INCHIDE CENTRALA DE LA PAROSENI LA IARNA O SA MOARA OAMENI DE FRIG IN VALEA JIULUI

    Szoverfi Arpi Szoverfi Arpi 12 iulie 2016 14:34 Răspunde
  • Marile state europene nu închid mineritul dimpotrivă de ex GERMANIA și nu numai acesta este numai 1punct din ce cer ei guvernului ROMÂNIEI închiderea mineritului apa și curentul plătim altora odată toate închise bineînțeles au cale liberă să importe cărbunele și până acum au facuto dar mai săreau muncitori că noi stăm pe mormane de cărbune și ei tot din import aduceau țările mari trebuie să prospere acest guvern vrea să ne arate că noi nu știm să mai facem nimic că nimic din țara noastră nu e bun nu e viabil le amintim guvernanților noștri că țara noastră să încălzit cu cărbune ROMÂNESC zeci și zeci de ani muncit de noi ROMÂNII nu ne-am încălzit cu cărbune adus din GERMANIA UNGARIA POLONIA și de nu mai știm de unde de ce vreți să distrugeți toată ROMANIA? În alte țări mineritul e subvenționat de stat voi ce faceți?ne distrugeți pe toți și aici nu e vorba doar de minerit că la noi în țară nu mai merge nimic că așa vreți voi promiteti de toate ba la tineret bani ba la mame care fac copii bani ba la ROMÂNII care se întorc din străinătate nu știu câte sute sau mii de euro deci intrun final dați la toată lumea că gura nu vă doare din câte ați promis na ajuns nimic la nimeni iar ROMANASII noștri nu sau înghesuit să vină acasă credeți că ei nu văd ce e la noi

    Dorina Herman Dorina Herman 12 iulie 2016 15:01 Răspunde
  • Acest guvern vrea să ajungem o țară de asistați sociali iar noi nu vrem pomeni noi vrem să muncim aici acasă la noi așa cum am făcut până acum

    Dorina Herman Dorina Herman 12 iulie 2016 15:12 Răspunde
  • Ce se va intampla cu Valea Jiului ? Moare Valea ! Nimeni nu vrea sa ajute. Guvernantii astia fac totul praf !!!!!!!!

    Andriuta Cornelia Andriuta Cornelia 12 iulie 2016 21:38 Răspunde
  • Nu va grabiti sa face-ti contestatie stati si ganditi poate intram in faliment si nu mai trebuie.

    Valter Oliver Valter Oliver 12 iulie 2016 22:15 Răspunde
  • CEH este în “comă indusa”,numai timpul ne va spune când vor opri “aparatele”.

    Kis Stefan Kis Stefan 13 iulie 2016 04:41 Răspunde
  • Daca DNA Procuratura,Politie si alte structuri ale statului in special SRI-ul alta era soarta mineritului !!

    Viorel Musteata Viorel Musteata 21 iulie 2016 23:19 Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Shares
Stiri din Valea Jiului