Au crescut tarifele de transport local în Valea Jiului

  • acum 2 ani

Principalul operator al serviciilor de transport public de persoane din Valea Jiului, ZMK Petroșani a decis majorarea tarifelor de transport local, începând cu data de 1 august 2016.

Astfel, pentru o călătorie Petroșani-Uricani, călătorii care utilizează transportul în comun cu microbuze vor plăti un tarif de 7,00 lei. Prețul unui bilet de călătorie pe ruta Petroșani-Lupeni va fi de 6,00 lei iar o călătoie pe ruta Petroșani-Vulcan va costa 4,00 lei.

ZMK a stabilit noi tarife de trasport și pentru ruta interjudețeană Petroșani-Hațeg-Deva, operată de această societate de transport. Astfel, un bilet Petroșani-Deva va costa 15,00 lei în timp ce pentru un bilet de călătorie Petroșani-Hațeg se plătește 9,00 lei.

Vă prezentăm, în tabelul de mai jos, tarifele integrale pentru toate traseele operate de principalul transportator local din zona Văii Jiului.

Comentarii

  • Scunpiti fara transparenta nimic aveti avizu cetateanului sau ati dat spagi in peimati sa verivice deneau toate scumpirile ce se iau in consilile locale fara justificare lasati taxiurila an stati la petrita hatiloe .De unde sa plateasca cetateanu spacile voastre plua profit pentru patron mai bine bagati taxiurile an stati la loc sa poata alega cetateanu din Petrila

    Burgheaua Tudor Burgheaua Tudor 1 august 2016 15:47 Răspunde
  • Pai da vine vara

    Robi Denys Robert Robi Denys Robert 1 august 2016 15:50 Răspunde
  • Pe ce considerent ați crescut tarifele așa mult ? La locale ați scumpit cu100% la Lupeni era 1 leu acum sânt 2 lei .Să dea domnu să dați faliment să nu mai circule cetățeanul cel puțin cu localu !

    Cristi Bld Cristi Bld 1 august 2016 15:54 Răspunde
    • Se refera la preturile practicate de ZMK… local era 1,50…. (daca mergeti cu microbuzul de Petrosani …aici local…)

      Luminita Tomescu Luminita Tomescu 1 august 2016 16:05 Răspunde
    • Vorbesc de Lupeni era 1 leu si acum e 2 .

      Cristi Bld Cristi Bld 1 august 2016 16:07 Răspunde
  • Mai bine mergem pe jos local.Asa ne mai si plimbam.

    Ioan Alin Lumperdean Ioan Alin Lumperdean 1 august 2016 16:57 Răspunde
  • Este urmarea campaniei de a-i determina să respecte acele norme, în special de a circula DOAR ,,la numărul de locuri” din Certificatul microbuzului! …au luat o grămadă de amenzi ! Aer condiționat ioc, pentru că crește consumul de combustibil… Asta înseamnă să ai monopol pe domeniul transport de călători ! Cine le-a eliberat Autorizația de functionare? De fapt cine este ,,stăpânul” acestei firme de maxi-taxi?
    …în Vale , e liniște și pace…

    Octavian Andrasel Octavian Andrasel 1 august 2016 17:00 Răspunde
  • Daca dv zmk nu ati circulat regulamentar, eu, calatorul nu am nicio obligatie sa particip la plata amenzilor…e problema voastra ca ati circulat cu 30 calatorii…cand vi se atragea atentia ca nu mai ai loc nici in picioare si calatoream inghesuiti, dv zmk sumteti responsabili de amenzile primite. Dar ce pacat ca nu aveti concurenta!…rusine! La acest pret probabil calatorul va sti sa si ceara drepturile ….

    Marcel Tarcan Marcel Tarcan 1 august 2016 18:06 Răspunde
    • Asta e vrajeala cu amenda,din primavara spuneau soferii ca se scumpeste,dar se scot sa nu si puna lumea in cap…eu am gasit alta solutie pentru petrosani-lupeni,care era 4,5 acum e 6….RUSINE

      Liliana Pap Liliana Pap 2 august 2016 22:06 Răspunde
  • Nu sânt vinovați ei tov.Primari unde sânt?Consiliile locale dorm?

    Doru Urod Doru Urod 1 august 2016 18:38 Răspunde
  • Hotii nerusinati vor sa scoata bani pe spinarea noastra ca au dus oameni in picioare si au luat amenzi.hotii trebuie facut ceva cu astia sa ne unim cumvs si sa i eliminam de pe piata

    Romica Grecu Romica Grecu 1 august 2016 18:54 Răspunde
    • Simplu o săptămână nu circulă nimeni cu ei

      Doru Urod Doru Urod 1 august 2016 18:59 Răspunde
    • Eu fac naveta eu sunt dispus sa iau 3 pers gratid

      Romica Grecu Romica Grecu 1 august 2016 19:25 Răspunde
    • daca ramane taxi la 3 lei cum este acum pana in Vulcan , vor da faliment

      El Atreides El Atreides 1 august 2016 19:37 Răspunde
    • Sa dea d zeu sa dea faliment…asta merita,au scumpit fara nici un motiv concret….

      Liliana Pap Liliana Pap 2 august 2016 22:08 Răspunde
    • El Atreides Lucrezi cumva la ZMK?

      Sorin Gurzu Sorin Gurzu 3 august 2016 08:36 Răspunde
    • Sorin Gurzu vor da faliment cei de la ZMK …. nu m-am exprimat clar … sry

      El Atreides El Atreides 3 august 2016 08:38 Răspunde
    • El Atreides Am simțit o unda de compasiune in exprimarea ta vizavi de ZMK. Poate m-am înșelat si in acest caz imi cer scuze..

      Sorin Gurzu Sorin Gurzu 3 august 2016 08:45 Răspunde
    • Sorin Gurzu se accepta , si imi cer si eu scuze ca prin exprimarea neclara am dat posibilitatea de a mi se intelege gresit comment-ul … 🙂 dar macar am avut de lucru scriind acestea aici tmp in care mi-am baut si cafeaua 😉

      El Atreides El Atreides 3 august 2016 08:51 Răspunde
  • Hotiii uuuuu

    Romica Grecu Romica Grecu 1 august 2016 18:54 Răspunde
  • Nici o problemă,vom circula cu taxi oricum e mai comod iar transportul in comun va fi doar cu șoferul,profit CANCI !!!

    Dontu Casian Dontu Casian 1 august 2016 20:52 Răspunde
  • vom circula cu taxi eram ca sacii de cartofi

    Badarau Soryna Badarau Soryna 1 august 2016 22:19 Răspunde
  • Taxi e cea mai buna solutie…

    Marius Hinoveanu Marius Hinoveanu 1 august 2016 22:20 Răspunde
  • Da,frumos ganditi…..

    Nelya Anisoara Nelya Anisoara 1 august 2016 23:35 Răspunde
  • Se spune ca la zmk au masini si anumiti politicieni locali. Oare e adevarat? In cazul scumpirii biletelor numai primarii si sonsiliul judetean sunt de vina. Ei nu au luat de loc atitudine in acest caz. Miroase de la distanta magaria de la zmk.

    Gigi 2 august 2016 07:02 Răspunde
  • De dea Dumnezeu sa se faca transport in comun cu trolebuz ca in Târgu jiu.

    Cristi Nedelcu Cristi Nedelcu 2 august 2016 09:18 Răspunde
  • Astia sunt nebuni da ce tot ridica pretul biletului ca salariile scad nu cresc nui nimic mergem pe jos sau cu taxiul zmk isi face de cap ar trebui sa aiba concurență si atunci sa vezi